Šedivka 11. základní škola Plzeň, Baarova 31

Šéďa – osobnosti školy

Šéďa

ŠÉĎA – název ocenění, které udělujeme v současnosti jednoročně ( první ročník byl každé pololetí ) žákům, učitelům či jiným osobnostem spojeným něčím blízkým s naší školou. Název vznikl na základě hovorového názvu naší školy – Šedivka – který koresponduje s šedivou fasádou školy.
Ocenění je možno získat v těchto kategoriích:
• Osobnost
• Student
• Pomocník
• Sportovec
• Umělec

Názvy jednotlivých ocenění jasně nastiňují oblasti, ve kterých se jednotlivé sošky získávají. Nedílnou podmínkou ocenění jsou samozřejmě i obecné morálně volní vlastnosti navrhovaného kandidáta.
Kandidáty na ocenění navrhují obvykle učitelé, mohou však navrhovat sami žáci nebo členové školního parlamentu.

Jak vypadá Šéďa

Ocenění žáci

Období 2012/13, 1. pololetí:

Osobnost
Student Jan Tomrle
Veronika Obermajerová
Sportovec Matěj Jakubíček
Tereza Schejbalová
Pomocník  Michaela Soukupová
Jiří Korda
Simona Silovská
Mahulena Cílová
Umělec

Období 2012/13, 2. pololetí:

Osobnost Pavel Francouz

Jana Bártová
Umělec Radka Zemková

Proč Šéďa vznikl

Některé učitele mrzelo, že kromě jasného ohodnocení práce žáků prostřednictvím známek není jiná příležitost, kde by všichni ve škole viděli a uznali ty, kteří dělají něco navíc. Ty, kteří mají talent, mají v sobě velkou pracovitost, jsou pozorní, ochotní . . . . prostě určité školní, životní vzory. Aby, když se sejde celá škola při nějaké příležitosti, všichni žáci tyto mimořádné osobnosti viděli a zatleskali jim.
Hledali jsme nejen náplň ocenění, ale také podobu a název. Sportovní třída 6.C vymyslela na lyžařském kurzu název ŠÉĎA, pan učitel Janouškovec nalezl postavičku ve tvaru poháru a postupně vznikaly jednotlivé kategorie.
Protože u zrodu stáli ve velké míře tělocvikáři, byla jasná kategorie SPORTOVEC. Druhá strana ideálního rozvoje osobnosti dětí v oblasti výchov dala vzniknout kategorii UMĚLEC. Samozřejmě i nejúspěšnější žáci mají svého „Šéďu“ – STUDENT. Pro žáky ochotné, pozorné a nezdolné v dobrém slova smyslu vzniklo ocenění POMOCNÍK. A nadstavbová cena pro žáky, učitele a mimořádné lidi, kteří mají vztah k naší škole, dostala název OSOBNOST.
V den pololetního vysvědčení, 31. ledna 2013, byla poprvé vyhlášena školní cena ŠÉĎA. Cena, která má za úkol vyhledat, ukázat a ohodnotit zajímavé žáky, učitele a osobnosti spojené se školou. (T. Levý)

Škola online

<březen, 2019>